Jak a čím kořenit

Paprika

25. března 2014 v 18:08 | sáček nadir
pochází původně Jižní a Střední Amariky. V Evropě, kam ji přivezl Kryštov Kolumbus, se pěstuje hlavně ve Španělsku a v Maďarsku. Sladkou papriku používáme do masitých jídel, omáček, sýrů, tvarohu. Paprika je základní složkou při přípravě všech druhů gulášů.

Skořice

2. března 2014 v 9:31 | sáček NADIR
Skořice je aromatická kůra tropického stromu skořicovníku, která se upravuje a suší. Mletou skořici používáme při pečení moučníků, také do masitých pokrmů arabské, asijské a turecké kuchyni.

Roštěnky Malabar

100 g šunky,
750 g hovězích plátků,
3 lžíce oleje,
sůl,
pepř,
hladká mouka,
1 cibule,
1/4 lžičky skořice,
2-3 hřebíčky,
tymián,
4 rajčata,
1 dcl červeného vína

Plátky masa naklepeme, osolíme, opepříme a obalíme je v mouce. Zprudka opečeme na oleji z obou stran, přidáme nakrájenou cibuli, šunku, skořici, hřebíček a tymián. Nakonec přidáme rajčata, zalijeme vínem a dusíme asi hodinu. Podáváme s rýží nebo bramborem.

Bobkový list

8. února 2014 v 17:39 | sáček od koření pro každý den
Bobkový list je list vavřínu, jehož listů a větviček se mimochodem používá také k pletení oslavných věnců. Kořeníme jím omáčky (rajčatová, svíčková), poléky, zvěřinu, paštiky, užívá se při nakládání zelininy, masa, hub a ryb. Je výrazný, proto neužíváme velké dávky.

Bazalka

8. února 2014 v 17:33 | vitana
Tato oblíbená bylinka má původ v Indii a Egyptě. V kuchyni je bazalka jednou z nejdůležitějších bylinek. Má silně aromatickou chuť a vůni. Neodmyslitelně patří především k italské kuchyni. Dodá nezaměnitelnou chuť těstovinám, pizze, polévkám a salátům. Vynikající je též v kombinaci s rajčaty či mozzarellou.

Asi nejdokonalejší lahůdkou z bazalky je omáčka pesto, připravená z bazalky, česneku, parmezánu a z piniových oříšků.

Majoránka

26. prosince 2009 v 14:42
Je to bylina z čeledi hluchavkovitých. Pochází ze severní Afriky.
Jako koření se používají sušené listy a květní poupata. Majoránka má využití zejména ve směsích pro výrobu klobás a dalších uzenin, lze jí však ochutit všechny druhy sekané a pokrmy z mletého masa, které nejen aromatizuje, ale také zjemňuje jeho chuť. Majoránka je vhodná do salátů, do polévek bramborových, rajčatových, masových, luštěninových, špenátových a houbových, používá se do rajské a smetanové omáčky, do omáček k masům a omáček vůbec - ve studené i teplé kuchyni, na toasty a k sýrům.
U nás patří majoránka k nejoblíbenějším druhům koření. Je to typické zabijačkové koření, je nezbytná pro přípravu bramborové a dršťkové polévky, játrových knedlíčků, bramboráku apod.. Koření si může každý vypěstovat na zahrádce, ale také na balkóně ve větším květináči nebo truhlíku.
 
 

Reklama