Brambory

Žebrácké brambory

5. září 2016 v 10:57 | internet
Na recept žebrácké brambory potřebujeme tyto suroviny:

• 4 větší brambory
• 2 vejce
• šunka (nebo salám)
• sůl
• drcený kmín
• olej
• strouhaný tvrdý sýr
Recept žebrácké brambory připravíme takto:
Brambory oloupeme, nastrouháme nahrubo, osolíme a přidáme ostatní koření. Ze směsi vytvarujeme placky a na rozpáleném ohni opékáme z jedné strany dozlatova. Pak obrátíme, na dopékající se placku uložíme šunku, strouhaný sýr a připravené volská oka. Žebrácké brambory podáváme s tatarskou omáčkou.

Bramborové hody

14. července 2015 v 14:48

Začátek roku není jen časem vepřových hodů. Také se ohlížíme po jídlech levnějších, leč zdravých a sytých. Těmto nárokům vyhovují brambory. Jsou kaloricky vydatné na škrob, cukry a nejlevnějším zdrojem vitamínu C, obsahují fosfor a draslík.
Záleží na jejich dobré úpravě, ale to už můžete zkusit podle našich receptů sami.

Plněné brambory

1½ kg brambor,
30 dkg vepřového masa,
1 vejce,
sůl,
1 lžíce vařené rýže,
4 dkg másla,
1 cibule,
½ l smetany,
1 lžíce hladké mouky,
10 dkg sádla.

Studené vepřové maso umeleme, spojíme s rýží, vejcem a zpěněnou cibulí. Směs okořeníme pepřem. Větší syrové oloupané brambory vydlabeme, omyjeme a naplníme směsí. Vložíme do pekáčku nebo misky z jenského skla se sádlem a zapečeme do růžova. Podle potřeby mírně podléváme vodou. Upečené brambory vyjmeme, šťávu zahustíme smetanou s rozkvedlanou moukou, převaříme, okořeníme a podáváme k bramborám. Před podáváním brambory posypeme pažitkou.


Bramborové karbanátky

½ kg brambor,
3 plátky slaniny,
sůl,
1 vejce,
1 cibule,
pepř,
20 dkg uzeného masa,
strouhanka,
mouka,
vejce a strouhanka na obalení,
tuk - 8 dkg na smažení.

Strouhané syrové brambory smícháme s jemně krájenou osmaženou cibulí, plátky slaniny a rozkvedlaným vejcem, solí, pepřem a masem. Vše promícháme rychle zpracujeme těsto. Z těsta tvoříme karbanátky, obalíme a smažíme. Podáváme s dušeným zelím nebo zeleninou. Místo slaniny můžeme také použít vepřové škvarky.


Bramborové placky s tvarohem a salámem

½ kg směsi k přípravě bramborového těsta,
2 vejce,
0,3 l vody,
¼ kg tvarohu,
sůl,
muškát,
podle potřeby trochu mouky,
10 dkg salámu,
20 dkg tuku na smažení.

Bramborovétěstospojíme s tvarohem, přidáme sůl, koření a kostičky krájeného salámu, podle potřeby hrubou mouku. Tvoříme placičky, opékáme a podáváme se špenátem nebo zeleninou.


Bramborové knedlíky "chlupaté"

½ kg vařených brambor,
½ kg syrových brambor,
sůl,
10 dkg hrubé mouky,
½ lžíce solamylu.

Syrové brambory nastrouháme, slijeme vodu, která se z nich vyloučila, přidáme strouhané vařené brambory, mouku, solamyl a sůl, zpracujeme v těsto. Vlhkou rukou tvoříme knedlíky, vkládáme do vařící vody. Vaříme 15-20 minut.


Bramborové buchty

25 dkg brambor,
20 dkg cukru,
5 žloutků,
2 lžíce solamylu,
1 lžíce sušeného mléka,
5 dkg mandlí,
citrónová kůra,
sníh z bílků a podle potřeby polohrubá mouka.

Vařené brambory ustrouháme, smícháme s cukrem, žloutky, spařenými hrozinkami a nastrouhanými mandlemi, citrónovou kůrou, a je-li těsto řídké, přidáme trochu polohrubé mouky. Nakonec vmícháme pevný sníh z bílků. Z těsta vytvoříme buchty, plníme zavařeninou, tvarohem nebo jablky. Buchty klademe na pomaštěný pekáč a v mírné troubě pečeme do zlatova.


Bramborové taštičky plněné špenátem

25 dkg hrubé mouky,
25 dkg brambor,
3 dkg másla,
1 vejce,
sůl,
4 lžíce mléka.

Vše spojíme v těsto, rozválíme, vykrajujeme čtverečky a lžičkou na ně klademe dušený špenát. Čtverečky uzavřeme a vložíme do osolené vařící vody. Vaříme 10-12 minut. Podáváme sypané osmaženou cibulkou se salátem.


Bramborové závitky

½ kg směsi k přípravě bramborového těsta,
2 vejce,
0,6 l vody,
1 větší cibule,
4 dkg sádla,
5 dkg strouhanky.

Zpracujeme tužší bramborové těsto podle návodu na krabici. Rozválíme plát a krájíme čtverečky. Na sádle osmažíme cibuli, přidáme strouhanku a plníme do čtverečků, svineme je a uzavřeme. Závitky vaříme v osolené vodě a po vyjmutí pomastíme. Podáváme k dušenému nebo pečenému masu, zelenině nebo zelí.


Syrové brambory zapečené se sýrem

1½ kg brambor,
20 dkg strouhaného sýra,
½ l mléka,
10 dkg másla,
10 dkg uzeného masa,
sůl.

Syrové oloupané brambory nastrouháme na plátky a klademe do vymaštěného pekáče. Prosypáváme strouhaným sýrem a jemně sekaným masem s kouskem másla. Každou vrstvu mírně posolíme. Brambory zalijeme vařícím mlékem a vložíme do trouby do zlatova upéci. Podáváme k nim dušenou zeleninu nebo zeleninový salát.


Bramborové taštičky s tvarohem a masem

¼ kg tvarohu,
¼ kg hrubé mouky,
¼ kg brambor,
20 dkg uzeného masa,
1 vejce,
3 dkg másla,
strouhanka,
1 cibule.

Z tvarohu, vařených strouhaných brambor, hrubé mouky a vajec zaděláme těsto. Nádivku připravíme z mletého masa, osmažené cibule a 4 lžic strouhanky. Z těsta vyválíme plát, vykrajujeme ta

Jak poznat dobré hranolky

14. července 2015 v 14:41 | Rytmus života

Hranolky u nás už dávno zdomácněly. Víte ale, jak je správně vybrat, aby byly správně zlatavé a křupavé a chutnaly celé rodině?


Výrobky z brambor - hranolky a vlnky - patří dnes k nejoblíbenějším přílohám a v našich domácnostech se připravují poměrně často. Koupit a udělat z nich opravdu kvalitní a zdravou přílohu ale není úplně jednoduché. Mrazicí pulty našich obchodů nabízejí širokou škálu sáčků různých značek, které se liší objemem, tvarem i velikostí hranolků. Balení výrobků prvotřídní kvality (A) obsahuje větší množství delších hranolků a menší množství kratších odřezků. Větší podíl krátkých nebo také zlomených hranolků vede totiž při smažení k větší spotřebě oleje, a tím k většímu přísunu tuků do organismu. Dalším důležitým znakem je barva produktu, upozorňuje jeden z výrobců firma Farm Frites.

Voní i chutnají po bramborách


Barva podle pravidel A kvality nesmí být našedlá, hranolky mají obsahovat minimální množství hnědých teček nebo ploch, protože jsou připravovány ze zvlášť šlechtěných odrůd brambor. Celý obsah mraženého balení by měl vypadat stejně. Hranolky zařazené do skupiny A mají po osmažení krásně zlatavou barvu.

Kvalitní fritované hranolky musí jít zlomit přes okraj talíře, hranolky B či C kvality mohou být více gumové a spíše se ohýbají. Výrobky řazené do kategorie A se také připravují kratší dobu, produkty zařazené do dalších skupin jsou na přípravu náročnější - často dochází k situaci, kdy je jejich část ještě syrová a jiná už připálená. Kvalitní hranolek musí mít vždy bramborovou chuť a příjemnou vůni, uchovává si také svou křupavost.

Nicméně mnoho lidí je pevně přesvědčeno, že se po hranolcích tloustne. Samozřejmě, v rychlém občerstvení bývají hranolky přemaštěné, ale v domácích podmínkách se dají udělat tak, že se jich nemusí bát ani nejzarytější zastánci zdravé výživy. Pořádně mastné a přepálené je uděláte i doma ve fritéze, která není tak kvalitní.

Hranolky vaší linii neuškodí


Pokud je ale připravíte v troubě bez použití tuku, budou mít na 100 gramů o celých 50% tuku méně. Netloustne se totiž po bramborách (např. 100 g vařených brambor má pouze 300kJ), ale po tuku, na němž se připravují, nebo který se spolu s nimi servíruje (majonéza). Tou nejméně zdravou přílohou navíc nejsou hranolky, ale bramborák!
 
 

Reklama