Sýr Niva

1. března 2017 v 8:52 | Kaufland a Blesk |  Recepty opsané z Blesku

Český světový sýr s úrodnou loukou v názvuDalším produktem, který je ryze českým, a přitom má světové parametry, je sýr Niva.

Jeho název nejenom česky zní, ale také český je. Tento sýr vyráběný z kravského mléka je obdobou francouzského sýra Roquefort, tedy sýra s modrou plísní uvnitř hmoty. Název Roquefort byl už od čtyřicátých let 20. Století chráněným názvem, a tak se sovětský technolog "na hostování" Charitonov v českokrumlovské mlékárně rozhodl pro název Niva, protože mu prý modrozelená barva připomínala úrodnou louku. Dnes už mají také Jihočeská niva a Jihočeská zlatá niva ochrané označení Evropské unie.

Pro svoji výraznou chuť je Niva oblíbená v naší kuchyni, přidává se do pomazánek, polévek a omáček, k plnění masových závitků nebo pirožků. Často se používá také pro zapékání nebo pro dochucování již připravených jídel. K dobře vyzrálému sýru Niva je vhodné podávat buť přírodně sladká a forykovaná vína nebo lahvově zralá červená vína typu Bordeaux, nejlépe barikovaná. Nebo třeba kvalitní české pivo.

Zdroj: leták Kaufland

Zachráníme naši Nivu?


Unie nám vzala skoro vše! Co bude s českým sýrem?


Blesk čtvrtek 11.července 2013


Praha (fab, map) - Když už nás Evropská unie obrala o Tuzemský rum, mohla by nám teď zachránit Nivu! Na proslulou značku sýru s modrozelenou plísní a českou specialitu totiž dostali chuť Francouzi.

Pikantní pochoutku si chce přisvojit koncern Bongrain. Podle aktuálně.cz si na Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistroval značku Král sýrů modrý sýr typu Niva. Francouzům to prošlo, protože úředníci se domnívají, že tento název nebude zákazníkům splývat s produkty na našem trhu nesoucími název Niva. Jeden z tuzemských výrobců, který má tuto značku zaregistrovánu, si to však nemyslí a proti rozhodnutí úřadu protestuje. Domnívá se, že koncern Bongrain se chce na proslulosti Nivy přiživit. Spor se nakonec nejspíš bude rozhodovat v Bruselu.

Niva jako první typicky český sýr přitom už před časem získala ochranu Evropské unie a ubránila se tak Slovákům, kteří si ji také chtěli přisvojit.

Sýr jako ruská louka


Niva je sýr s modrou plísní, obdoba francouzského rokfóru. Ve 40. letech 20. století se ale Roquefort stal chráněným označením a pro českou variantu bylo třeba vymyslet nový název. Technologa, donského kozáka Charitonova z mlékárny v Českém Krumlově (dnes Madeta), napedl název »niva«, protože modrozelená barva sýru mu připomínala úrodnou louku (rusky niva).

Co nám zakázala EU


Pomazánkové máslo


Nejpozději do konce roku se musí Pomazánkové máslo přejmenovat. Nemá alespoň 80% mléčného tuku, což máslo musí mít.

Marmeládu


Marmeláda může být jen z citrusů, výjimku nám EU loni zamítla. Zbývá tak jen ovocná pomazánka, džem nebo rosol.

Rum


Protože se český rum nevyrábí z cukrové třtiny, musel se přejmenovat. Od roku 2003 se tak většinou nazývá »tuzemák«.

Malé klece pro slepice


Slepice musí mít prostor 750 cm² místo dřívějších 550 cm². »Stísněná« vajíčka se nesmí ani dovážet, což je vloni skokově zdražilo.

Žárovky


Od loňska se žárovky s wolframovým vláknem nesmí vyrábět, doprodávají se jen zásoby. K mání jsou jen úsporné zářivky.

Balonky dětem


Děti do 8 let věku nesmí od předloňska samy bez dozoru dospělých nafukovat balonky. Do 14 let nesmí foukat do frkaček.

Výhodné pojistky ženám


je konec nižšímu pojistnému pro ženy, které jsou pro pojišťovny méně rizikové než muži. Teď musí platit stejně.

Teploměry s rtutí


Klasickým rtuťovým teploměrům odzvonilo z rozkazu EU v roce 2009, prodávat se smějí jen digitální teploměry.

Zapalovače bez pojistky


Pět let už se nesmějí prodávat zapalovače bez dětské pojistky a také ty, které by dětem mohly připomínat hračky nebo jídlo.

Mučení prasat bez hraček


Prasnice trpí nudou, proto EU od letoška nařídila chovat je ve skupinách a do kotců jim dát hračky, aby nestrádaly.

Léčivé byliny


Že je jitrocel na kašel a meduňka na spánek, věděly už babičky, od letoška ale EU zakázala léčivé účinky bylin vůbec zmiňovat.

Méně úsporné lednice


Už tři roky se nesmí prodávat chladničky a mrazničky v energetické třídě B a horší. Povoleny jsou jen úsporná áčka.

Hořící cigarety


Už pět let se smějí prodávat jen cigarety, které samy zhasnou, pokud je někdo odloží. EU chce zakázat i krátké a ochucené cigarety.

Boje pokračují:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama